Tak podme nato! Dnes si povieme prvé info o pestovaní byliniek na balkóne či letnej terase.
Určite všetci milujeme pravý bylinkový čaj či chladený nápoj s výbornou mätou. Vypestovať si bylinky na balkóne je jednoduché, chce to však aspoň základné vedomosti čo s čím a ako… Posnažíme sa vám poradiť.
Aké bylinky môžeme na balkóne pestovať?
Skoro všetky, prostredie balkónu ktoré je úplne iné než v záhradke bude pre ne požehnaním alebo sa jednoducho neujmú. Po presadení byliniek do substrátu nebudeme prvý mesiac hnojiť vôbec. Živiny zo substrátu po túto dobu rastlinkám stačí. Potom hnojte kvapalným hnojivom určeným pre bylinky každých 14 dní vo forme zálievky. Byliny odkázané na obmedzený priestor v kvetináči a po mesiaci sa živiny zo substrátu rýchlo spotrebúvajú. Bylinky sa vďaka pravidelnému prihnojovanie odmení krásnym vzrastom a už v krátkom čase budeme msť krásnu bylinkovú záhradku.
Byliniek je samozrejme veľa, ak ste začiatočníci, odporúčame začať pestovať 3-4 druhy, postupne však môžete ďalšie druhy pridávať. Nevrhajte sa do pestovania desiatok druhov byliniek, vytipujte si tie ktoré využívate najčastejšie.
Tak si už len vyberte čo máte radi a ktoré využívate najčastejšie:
Mätu poznáme všetci z obľúbeného letného nápoja. Mojito je aj názov druhu mäty, existuje však napríklad aj mäta marocká, čokoládová a pomarančová. Nech už si vyberiete akýkoľvek druh, počkajte až na mätu vypestovanú na Slovensku, nie zo supermarketov, rýchlenú, lebo tá dlho nevydrží. Mäta je ako burina, rastie rýchlo a bez špeciálnej starostlivosti. Pre mätu si vždy vyberte samostatný kvetináč, mäta by totiž ostatným bylinkám nenechala životný priestor.
Bazalka je najobľubenejšia bylinka v Taliansku. Aj vy si môžete bazalku vypestovať doma. Zasaďte ju ku koktailovým paradajkám a na jednom mieste budete mať základ na prípravu chutného šalátu.
Medovka sa často zamieňa za mätu, oproti mäte má však citrusovejšiu chuť aj vôňu. Podobne ako mäta je veľmi odolná, avšak tak veľmi sa nerozrastá. Medovka zaháňa stres, preto ju odporúčame nasušiť do zásoby a variť si z nej upokojujúci čaj.
Kto by nemiloval chleba s maslom a pažítkou? Túto obľúbenú bylinku možno vypestovať zo semien a pestovať ju za oknom počas celého roka.
Šalvia praslenatá čiže babské ucho. Túto bylinku vďaka známemu filmu určite poznáte, existuje však veľké množstvo jej druhov. Nájdu sa aj nejedlé druhy alebo tie, ktoré krásne kvitnú, a možno ich pestovať v kvetináči ako okrasné kvety. Vždy si preto najprv zistite, o aký druh šalvie ide.
Rozmarín sa právom považuje za jednu z najpôvabnejších byliniek. Môže za to jeho povzbudivá, osviežujúca vôňa s nádychom živice, ktorá na balkóne, na záhrade, ale aj v kuchyni či v izbe vytvorí atmosféru slnečného Stredomoria.
Koliander je na nezaplatenie. Pestovanie tejto bylinky nie je vhodné pre začiatočníkov. Starostlivosť, ktorú jej venujete, vám však vráti neuveriteľnou chuťou sviežich lístkov. Zaujímavosťou je, že koriander ako jediný dokáže zbaviť organizmus ťažkých kovov.
Húževnaté stonky tymianu tvoria poliehavé kríky. Len čo sa tymian ujme, možno ho na jednom mieste nechaťveľa rokov. Existuje ho niekoľko druhov. Citrónový tymian tvorí kríky a pestuje sa rovnako ako tymian obyčajný. Skombinujte ho spolu s levanduľou a vytvoríte si neodolateľne voňavé miestečko.
Oregano čiže pamajorán obyčajný sa v slovenských záhradách pestuje už dávno ako zázračné liečivé korenie. S pomocou pamajoránu sa vraj dala pričarovať láska. Patril k tzv. svätojánskym bylinkám − natrhané na sviatok sv. Jána mali po celý rok ochraňovať ľudí aj domáce zvieratá pred chorobami.
Tak vám želáme príjemný relax pri zahradníčení a krásne leto priatelia…