Naše tradičné slovenské Vianoce na dedinách si ľudia pamätajú iba z rozprávania svojich strakých. Pomaly sa však vytrácajú do zabudnutia, dnes sme sa rozhodli trocha si ich pripomenúť.
K najkrajším sviatkom roka patrí jedlo,
bez jednoduchej polievky juchy či hustejšej kaše – mačanky sa dodnes na Vianoce nezaobídu mnohé domácnosti. Už málokde však pečú tradičný vianočný chlieb ktorý naše babky poznali ako kračuník.
Jucha je to vlastne kapustnica. Pripravuje z kapustnej šťavy, do polievky sa pridáva korenie, sušený hrach, slivky a klobása. Jucha sa ešte na stole má dochutiť roztopeným maslom. Recept na dobrú juchu má každá gazdiná iný a odlišoval sa aj v každej dedine.
Tradičným vianočným jedlom na Zemplíne bol v minulosti chlieb kračun.
Cesto sa pripravovalo z viacerých druhov múky, posypaný bol obilninami, makom a strukovinami. Tie symbolizovali hojnosť a plodnosť. Do chleba sa pred pečením vkladali hrudky medu. Pomenovanie chleba kračun mohlo byť pravdepodobne odvodené od pôvodného sviatku slnovratu, dni v tejto časti roku sú totiž najkratšie.
Slnovrat v spojení bol z hľadiska duchovnej kultúry najvýznamnejším obdobím roka.
Predovšetkým všetko v domácnosti muselo byť cez sviatky čisté a na svojom mieste. Ženy museli týždeň pred Vianocami vrátiť všetko požičané , veci oprať a prácu si zadeliť tak, aby na sviatky bolo šatstvo a bielizeň vysušené a uložené. Prikazovala im to poverová predstava, podľa ktorej ak cez Vianoce visí v dome kožuch, bude hynúť dobytok, ak však šaty, do roka zomrie ten, komu patria.
…na štedrý deň
Pôvodné oslavy slnovratu boli spojené s bohatou hostinou, pri ktorej sa jedlo hlavne mäso. Cirkev v úsilí potlačiť čo i len spomienku na slnovrat prikázala na 24. december pôst. No ľud spájal hostinu, hody s blahobytom v nastávajúcej etape, preto sa usiloval situáciu riešiť dvoma spôsobmi: mäso dali na štedrovečerný stôl, aj keď ho jedli až po polnoci. Na Kysuciach verili, že ak chýba mäso na štedrovečernom stole, bude hynúť dobytok. Na okolí Bánoviec a Topoľčian, ako i na východnej Morave presunuli bohatú večeru, nazývanú obžernú alebo tučnú, na nastávajúci deň. V niektorých obciach varili dlhé rezance, aby narástli dlhé klasy. Vcelku však nezáležalo natoľko na druhu jedla, ako na jeho kvantite, aby sa každý mohol najesť, koľko vládal. Obžerný večer existoval do polovice 20.storočia, aj keď sa vysvetľoval už iba tým, že pred pôstnym dňom sa treba posilniť.
…nezabudnime na tradičné bobaľky či opekance, pupáky, pupáčiky, pupáčky.
Na recept budeme potrebovať: 500g múka polohrubá, 30g droždie čerstvé, 1/4 l mlieko, 1ks vajce, 50-100g maslo, 50g cukor kryštál, 1/2KL soli.
Všetky suroviny a prísady dáme do teplej miestnosti, aby pred spracovaním mali izbovú teplotu. Najprv si pripravíme kvások. Čerstvé droždie rozdrobíme a rozotrieme s časťou cukru na kašičku. Pridáme trochu múky (asi lyžicu) a časť vlažného mlieko (cca 1 deci). Dobre rozmiešaný kvások zakryjeme a necháme v teplom prostredí asi 5 min. vykysnúť, aby začal pracovať a pekne hádzať bubliny.
Do misky preosejeme múku, do ktorej zamiešame soľ a zbytok cukru, pridáme vykysnutý kvások a zapracujeme vlažným mliekom, v ktorom sme rozšľahali vajce. Nakoniec pridáme rozpustené maslo alebo rastlinný tuk. Cesto hnetieme až dovtedy, kým sa nelepí na dno a steny nádoby. Dobre vypracované cesto na povrchu poprášime múkou, zakryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť. Počas kysnutia cesto niekoľkokrát vareškou prepracujeme (ku kvasinkám sa dostane viac kyslíka a budú sa lepšie množiť). Správne vykysnuté cesto poznáme tak, že zdvojnásobí svoj objem.
Vykysnuté cesto sformujeme do valca, ktorý nožom pokrájame na dieliky a tie zasa sformujeme do menších valčekov. Tieto pokrájame na bobáľky dlhé cca 1,5 cm (pri pečení narastú). Ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie (z tejto dávky naplníme dva plechy) tak, že nechávame medzi bobáľkami medzeru asi 1 cm. Inak by sa nám ľahko zlepili (bobáľky už nepotierame tukom). Pred pečením, ešte necháme bobáľky uložené na plechu chvíľu podkysnúť.
Pečieme vo vyhriatej rúre na 180°C. Keď začnú na povrchu hnednúť, dopečieme pri zníženej teplote. Trvá to asi 10 až 15 minút. Vychladené bobáľky sa podávajú poliate teplým mliekom. Je potrebné dávať pozor, aby sa veľmi nerozmočili. Množstvo tekutiny je treba odhadnúť tak, aby nám nevznikla kaša. Posypeme mletým makom, práškovým cukrom a roztopeným maslom.
Všetkým želáme iba tie najkrajšie svietky plné tradícií..