Dáždnik, kde sa vlastne vzal a aká je jeho história…
Poznali ho už v Číne, v krajine vejárov a slnečníkov.
Čínsky dáždnik bol vyrobený asi z 35 bambusových paličiek obaleným naolejovaným papierom, ktorý neprepustil ani kvapku vody. Chránil pred daždom aj horúcim slnkom. Neskor bol papier nahradený pestrým hodvábom. Farby a pestrosť hodvábu sa odlišovali podla spoločenskej vrstvy a postavenie v spoločnosti.
V Európe sa svojho času nosili veľké dáždniky alebo ak chcete slnečnáky pri slávnostných sprievodoch nad hlavami dôležitých osobností, neskôr sa stala z toho dekoratívna strecha, čiže nebesá, známa pri cirkevných slávnostiach, procesiách a podobne.
Podľa pôvodnej látky na to používanej, ktorá bola hodvábna, purpurovej farby, zlatom pretkávaná, pochádzala z Bagdadu a volala sa baldekin, dostal názov baldachýn. Tieto nebesá slúžili len na svoj pravý účel, ako ochrana pred dažďom, preto patria do histórie dáždnika.
Víťazný postup dáždnika v jeho civilizačnom poslaní sa udial až v polovici 18. storočia, kedy Francúz Jean Martus vynašiel skutočný dáždnik dnešnej podoby. Bol veľmi jemne zostrojený, ako ľahká, ozdobná vecička, so sklápacím systémom. Odvtedy sa dáždnik stal predmetom stáleho zdokonaľovania.
Ak si dnes dáme na internete vyhľadať slovko dáždnik nájdeme aj toto:
Dáždnik je zariadenie, ktoré umožňuje schovávať aj ochraňovať osoby a predmety pod ním ukryté pred daždom či slnkom (potom sa nazýva aj, niekedy aj snehom. Ide o sťahovateľnú plochu pokrytú nepremokavým materiálom tvoreným nepremokavou látkou, či plastovou foliou, ktorá je umiestnená na drevených alebo kovových tyčiach. Tieto tyče konštrukciu podopierajú, aby sa nepoddala a umožňovala roztiahnutie. Na lepšie uchopenie je dáždnik vybavený držadlom, ktoré je niekedy vybavené zahnutou rukoväťou.
Dáždnik pre niekoho nieje len obyčajná vec, v roku 2016 dvaja absolventi Technickej univerzity v Košiciach získali ocenenie Študentská osobnosť Slovenska 2015. Vymysleli alebo skonštruovali dáždnik ktorý vyzerá ako klasický dáždnik, no najdôležitejší je generátor v rukoväti.
Ten vyrába elektrickú energiu buď zo slnečného žiarenia, alebo je možné ho priložiť k vysokému zdroju tepla, napríklad ohnisku alebo k piecke a on vám začne vyrábať elektrickú energiu. Čiže nefunguje iba keď svieti slnko, ale hoci aj v noci. Dáždnik môže byť v rôznych veľkostiach, od klasickej, slnečníka, po symbolický v tvare malej parabolky. Termogenerátor je praktický hlavne pre turistov a cestovateľov, pretože je bez batérie, čiže ľahučký,“
Dáždnik je dnes módnym doplnkom ktorý obchodníci ponúkajú v rôznych veľkostiach, farbách a vyhotoveniach. Ceny sa podla kvantity a značky pohybujú od 1.-€ až po 5.000.-€ ale určite by sme našli ešte drahšie kúsky.
Čo zaželať na záver, nuž aby ste nikdy nezmokli…
zdroj: internet, bea / foto: v hlavičke