Dovolenka na ORAVE / krása, relax a oddych pre všetkých…

 

Kam v lete na dovolenku?

V rubrike CESTOVANIE vám prinesieme zopár tipov na zaručený letný relax. Dnes si predstavíme región ORAVA.

 

Región Orava sa nachádza v Žilinskom kraji a tvoria ho okresy Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo. Prirodzene možno Oravský región rozdeliť na dve časti. Južnú časť – Dolná Orava s centrom Dolný Kubín a severnú časť – Horná Orava s centrami Tvrdošín a Námestovo. Orava susedí na severe s Poľskom, z juhozápadu s turistickým regiónom Liptov a so západu s Kysucami a Horným Považím.

Orava je najsevernejší a aj najchladnejším slovenským regiónom s krásnou prírodou. Z juhovýchodu ho ohraničujú Západné Tatry, známe tiež ako Roháče, z juhu Chočské vrchy a z východu pohorie Malá Fatra. V severnej časti Oravy sa rozprestiera pohorie Oravská Magura. A čo robiť na Orave? je toho veľmi veľa, môžte vystúpiť na Roháče, je tu množstvo cyklotrás pre všetkých ktorý si letnú dovolenku bez bicykla nevedia predstaviť. Odporúčame navštíviť majestátny a nádherný Oravský hrad ktorý u vás zanechá veľa spomienok. nesmieme zabudnúť na Demänovské jaskyne, Aquapark Tatralandia, či termálne kúpalisko v Bešeňovej.

Prírodné zvláštnosti a bohatá fauna i flóra Oravy boli základom pre vznik viacerých chránených oblastí. Na severe je to CHKO Horná Orava, na juhovýchode TANAP. Na územie Oravy zasahujú časti Národného parku Malá Fatra a CHKO Veľká Fatra. Oravu pretína rieka Orava, ktorá je bohatá na množstvo rýb (hlavátky, pstruh, lipeň, mrena, podustva). V lesoch žije srnčia i jelenia zver, medveď, vlk, líška, divá sviňa i kuna.

Nádherné je aj Múzeum oravskej dediny. Tento unikát ľudovej architektúry nájdete pod Západnými Tatrami v oblasti horstva Roháčov. Základný kameň bol položený 24.9.1967, v roku 1975 bolo sprístupnené verejnosti. Pôvodne na mieste dnešného múzea nestál žiaden dom. Väčšina objektov bola odkúpená od pôvodných majiteľov, rozobraná, prevezená a nanovo poskladaná v múzeu.V múzeu sú objekty z celého regiónu Oravy. Areál je rozčlenený na niekoľko častí: Dolnooravský rínok, Zamagurská ulica, Goralské lazy, Kostol s cintorínom a Mlynisko. Každá časť sústreďuje charakteristické typy stavieb ľudovej architektúry regiónu. Tak ako v skutočnej dedine sú tu obytné a hospodárske stavby (domy, usadlosti, komory, senníky, salaš ai.), remeselnícke objekty (kováčska vyhňa, hrnčiarska pec) i technické stavby (mlyn, valcha, mangeľ, olejáreň).

Určite ochotnajte dobroty pre malých aj veľkých, napríklad tradičné zuberecké štrúdle či korbáčiky, parenicu a špeciality salašov.

Nedá nam ešte nepredstaviť obec ZUBEREC, je to jedna z najnavštevovanejších obcí na Orave.
Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1588, ako poddanská obec Oravského hradu. Zuberec bol založený na základe valašského práva. V polovici minulého storočia obec zaznamenala mimoriadny rozvoj turistiky a stala sa významným centrom turistického ruchu.

Zuberec tvorí vstupnú bránu do Západných Tatier. Obec obklopujú Chočské a Skorušinské vrchy, ktoré sú sprístupnené aj v období, keď je v Tatrách väčšina turistických chodníkov uzavretá. Súčasťou obce je Múzeum oravskej dediny, kde sa každoročne konajú Podroháčske folklórne slávnosti.

Za informácie ďakujeme www.privatoravienka.sk

Všetkým vám želáme krásnu dovolenku na Slovensku…

zdroj: zuberec.sk, privatoravienka.sk, orava.sk, region slovensko, ivan k. / foto v hlavičke, súkromný archív.