Kliešť je nepríjemný, malý a krvilačný spoločník / práve teraz útočí najviac…

 

Kliešť je nepríjemný spoločník v lese, na lúke, či parku. Je mu jedno, či idete na dovolenku alebo za prácou. Ťažko povedať kedy je jeho sezóna a kedy má svoje naj obdobie. Najväčší výskyt však býva od apríla do októbra. Donesiete si ho domov v jari, v lete alebo na jeseň. Sú rovnako nepríjemní ako i nebezpeční pre svojho hostiteľa.

Tieto parazity sú pre svoju slepotu odkázané na vyhľadávanie obetí podľa dychu či istých látok v ich pote. Kliešte útočia najmä na mužov, fajčiarov či príležitostných požívateľov alkoholu. Dospelá samička dokáže po nacicaní krvou narásť až do veľkosti hrachu. Kliešte môžu blúdiť po naších šatách aj niekoľko hodín, po návrate domou z prírody je preto dobré dôkladne si skontrolovať oblečenie.

Nenájdeme ho v bažinách, v ihličnatých lesoch bez tráv a kríkov, v suchých borovicových a agátových lesoch, na ornej a hospodársky využívanej a obrábanej pôde.
Prevencia je očkovanie, repelent, dôkladná prehliadka celého tela po každom návrate z prírody.

Treba ho nájsť na tele včas a odstrániť správne!

Kliešte sa najčastejšie vyskytujú asi tak 30 cm nad zemou, kde nachádzajú potrebnú vlhkosť. Pohybujú po steblách trávy, listoch alebo v kríkovitom poraste. Bez krvi prežijú asi jeden rok. Na tele vyhľadávajú dobre prekrvené miesta s tenkou kožou,  slabiny, ohyb lakťa, zápästie, brucho, podpazušie, taktiež za ušami a vo vlasoch, kde sú ťažko zistiteľné. Niektoré kliešte sú menšie ako špendlíková hlavička.

Ak sa ho rozhodnete odstraňovať sami, neuduste zahryznutého kliešťa olejom alebo iným krémom! Kliešťa udusíte, ale zároveň vám takýto kliešť vpustí svoj obsah zo svojho vnútra do rany, v prípade ak je nakazený, infekciu vám vstriekne priamo do tela.

Viete ako na to?

Lekári ho odporúčajú najprv poliať dezinfekčnou látkou, najlepšie s obsahom alkoholu, špeciálnym prostriedkom z lekárne, prípadne mydlovou penou. Kliešťa je následne potrebné uchopiť pinzetou čo najbližšie pri koži a miernym ťahom vytiahnuť. Netreba sa však ponáhľať, aby sa nerozpučil. Ranu je potrebné po vybratí kliešťa následne dezinfikovať.

Nerozpučte ho, nedotýkajte sa ho!

Po odstránení ranku určite vydezinfikujte!!

Vybratého kliešťa je najideálnejšie spáliť.

Želáme krásne leto a dávajte na seba pozor…

 

zdroj: domáca lekáreň, nela net, internet / foto v hlavičke