Klimatizácia v aute / ako ju správne používať?

 

Klimatizácia v aute je dnes už najmä pri dlhších cestách nevyhnutnosť. Nato aby dobre a bezproblémovo fungovala, musíme sa o ňu postarať.

Určite nepoteší porucha klimatizácie uprostred cesty do teplých krajín. Dajte si ju skontrolovať hneď na prelome jari a leta, keď teploty začnú stúpať, alebo najneskôr aspoň pár dní pred začiatkom dovolenkovej sezóny, kedy klimatizáciu čaká najväčší nápor.

Servis a kontrola. Rovnako dôležitá ako kontrola a prípadná oprava funkčnosti, je aj dezinfekcia. V klimatizácii sa totiž v priebehu roka usádzajú baktérie, ktoré nielen že môžu za nepríjemnú vôňu, ale dokážu tiež priamo ohroziť zdravie posádky, najmä dýchacie cesty. Ak však aj zápach z klimatizácie necítite, neznamená to, že je mikrobiologicky čistá. Dezinfekcia systému raz za rok nezaškodí a podobne ako kontrola funkčnosti je najvhodnejšia pred letom.

Nastavenie a klimatizácia. Pri nasravovaní teploty dajte pozor aj na naších spolucestujúcich. Najmä citlivejší jedinci s oslabenou imunitou reagujú na klimu okamžitým zápalom horných dýchacích ciest. Je preto vhodné aspoň pár týždňov pred odchodom na dovolenku „aklimatizovať organizmus na klimatizáciu“. Keď pri pomalších jazdách po meste radšej volíte vetranie oknami, zmeňte to už v predstihu pred dovolenkou na chladenie kabíny klimatizáciou.

Ako správne nastaviť teplou? Tu sa názory mnohých rozchádzajú, lekári odporúčajú rozdiel oproti exteriéru maximálne 5-6 °C, pri ktorom nehrozí tepelný šok. Pri extrémne silnom tepelnom šoku sa napríklad u jedincov so slabším kardiovaskulárnym systémom môže vyskytnúť až srdcový kolaps. Takže budme opatrný. Pri manuálnej klimatizácii musíme nájsť tiež rozumný kompromis. Nebojte sa pridať k modrej trochu červenej, zregulovať teplotu vzduchu vháňaného do interiéru potrebným pomerom účinku klimatizácie a kúrenia. Teda namixovať si príjemnú klímu.

Klimatizácia nastavená na príliš vysoký chladiaci výkon môže byť zdraviu škodlivá nielen pre samotný veľký rozdiel teplôt, ale aj pre suchý vzduch. Ona totiž vzduch z prostredia nielen chladí, ale aj vysúša. V zime je to neoceniteľná pomoc, keď potrebujete za usmokleného rána čo najskôr spriehľadniť zahmlené okná. Využívate to?

V lete sa vám ale za návaly suchého vzduchu rozhodne nepoďakujú sliznice vašich dýchacích ciest, prípadne naše oči, hlavne ak nosíme kontaktné šošovky. Takže nezabudajte, všetko rozumne…ň

 

Želáme krásne leto…

 

Zdroj: servis autopartner, net / foto v hlavičke