Táto super bylinka rastie v tieni, a v polotieni. Má výrazný pach, ktorý sa prenáša i do mlieka, či mäsa zvierat, ktoré ho požierajú.
Nájdete ich aj pri potokoch, v tienistých a vlhkých lesoch, či pod krovinami. Zbiera sa celá rastlina vrátane cibule. Využíva sa čerstvá, nesuší sa. Nakrájané listy možno zmraziť, zaliať bielym vínom alebo po vylúhovaní v liehu používať vo forme tinktúry. Príroda nám ju ponúka ako jarnú pochúťku.
Cesnak medvedí má také vlastnosti ako cesnak kuchynský, len značne liečivejšie. Je preto vhodný najmä ako súčasť jarných kúr na prečistenie.
Má tiež výborné antibakteriálne účinky / pozrite koľko ho máme v naších lesoch…
Podporuje trávenie, reguluje činnosť žalúdka a zmierňuje kŕče. Pomáha správnej cirkulácii krvi v tele, účinkuje proti závratom a tlaku v hlave. Okrem toho znižuje pocity únavy a vyčerpania.
Cesnak medvedí lieči aj rôzne chronické kožné choroby.
Pretože listy v suchom stave strácajú liečivé účinky, na jarné prečisťovanie a odhlienenie sa používajú iba čerstvé.
Čerstvé listy cesnaku medvedieho sa nadobro pokrájajú ako pažítka alebo petržlen a dajú sa na chlieb, do polievok, šalátov a mäsitých jedál. možno upraviť aj ako špenát alebo šalát. Pri väčšom množstve je cesnak medvedí štipľavý, pri príprave šalátu ho miešame spolu s inou bylinkou.
Dobrú, zdravú chuť…
zdroj: ina, kuchárka bylín / foto v hlavičke