Tiež milujte melóny? Poradíme ako vybrať ten najlepší a najsladší.
Nenechajte sa oklamať veľkosťou ani farbou. Takže nech je veľkosť melóna akákoľvek, mal by byť dostatočne ťažký. Len podľa toho budeme vedieť, že v ruke držíme sladký a zdravý plod. Čím viac sú jeho „čiary zrelosti“ žltej, tým je väčšia pravdepodobnosť, že je plod krásne sladký.
Ak necítite zo šupky melónu vôňu, znamená to, že nebol vypestovaný prirodzeným spôsobom. Šupka by mala voňať. A samozrejme je veľmi dôležitý zvuk. Pokiaľ pri poklepaní počujete dutý zvuk, máte ten najlepší. Ak ešte pri miernom stlačení počujete prasknutie je to znak jedinečného kusu.
Ak si ten svoj sladký melón chcete vypestovať, nižšie poradíme ako nato…
Ak máte chuť pestovať v záhradke vlastné melóny máme pre vás postup ako nato.
Melóny si však vyžadujú slnečné stanovisko, dobrú závlahu, správne hnojenie a veľa, veľa tepla.
Melónom sa u nás najlepšie darí v teplých južných oblastiach Slovenska. Vyžadujú dobre výhrevnú piesočnatú pôdu s dostatkom živín. Základné rozdelenie je na menšie cukrové melóny so žltou dužinou a väčšie vodové melóny s červenou dužinou, ktoré voláme aj červené dyne. V chuti a štruktúre dužiny cukrového melónu a červenej dyne je veľký rozdiel, oba sú však v letných horúčavách skvelým osviežením. Červená dyňa je samozrejme na slnko, teplotu, výživu a vlahu náročnejšia.
Melóny možno pestovať aj bez predpestovania priesad, priamym výsevom. Jednoducho vykopte na mieste výsevu jamky asi na hĺbku rýľa. Odstupy nechajte asi 1,5 m. Naplňte ich kvalitnou zeminou zmiešanou s dobre vyzretým kompostom. Do takto pripraveného hniezda vysejte niekoľko melónových semien do hĺbky cca 2 cm. Vhodným momentom pre výsev je obdobie na prelome apríla a mája. Rastlinky nezabudnite podľa potreby zavlažovať a ponechajte si len tie najkvalitnejšie.
Takže už iba dobrú, sladkú chuť a krásne leto…